Abdirisak WaberiJa, en sak är i alla fall klar: Han är nyinvald riksdagsledamot för Moderaterna. Han är dessutom alltjämt ordförande för Islamiska förbundet i Sverige, även om han till följd av sitt riksdagsuppdrag avsagt sig ordförandeskapet.

Han står dessutom som undertecknare av följande pressmeddelande den 31 maj i år från Islamiska förbundet, där förbundets syn på de israeliska försvarsåtgärderna mot attacken från det med Israels fiende Hamas nära lierade Ship to Gaza framgår. Det framgår också att Islamiska förbundet självt är en del av Ship to Gaza!

Så här skriver han:

Israels piratverksamhet måste få konsekvenser

Tidigt imorse attackerade den israeliska militären hjälpkonvojen ”Freedom Flotilla” där Ship to Gaza – Sverige deltar med ett lastfartyg och 11 svenskar, däribland parlamentarikern Mehmet Kaplan, religionshistoriken Mattias Gardell och författaren Henning Mankell. Den Israeliska attacken skedde på internationellt vatten och resulterade i ett tiotal döda och ett 30-tal skadade enligt initiala uppgifter från media.

Angreppen bryter mot internationell lag och är en tydlig markering från Israel att man tänker fortsätta med sin apartheidisolering av Gazaremsan till varje pris. Israels ständiga nonchalerande av internationell lag och grundläggande mänskliga rättigheter måste få ett omedelbart stopp. Vi förväntar oss att den svenska regeringen och övriga EU vidtar omedelbara åtgärder för att bryta blockaden och bestraffa Israel för sin piratverksamhet på medelhavet.

Ett sådant flagrant angrepp på 750 civila av olika nationaliteter från hela världen, ombord på de europeiska fartygen mot Gazaremsan, är en mycket farlig utveckling i tåget av nakna israeliska kränkningar. Det är ett bloddränkt budskap från den israeliska ockupationen på hela världen som motsvarar dess fullständiga och totalt förakt för humanitära konventioner, internationell rätt och normer. De israeliska myndigheterna har agerat som skurkstat över lagen.

Islamiska Förbundet i Sverige, som är en del av Ship to Gaza, kommer att demonstrera och protestera tills båtarna, med last och passagerare, släpps fria och tills den inhumana blockaden mot Gazas befolkning stoppas.

Abdirisak Waberi
Ordförande,
Islamiska Förbundet i Sverige
0707539448

(Källa: Islamiska förbundet)

Waberi upprepar här nästan samtliga de slagord som den anti-israeliska lobbyn, vanligen bestående av kommunister, nazister och islamister, använder sig av i syfte att medelst krigföring, lagföring och pennföring angripa Israel för att delegitimisera och utplåna landet, den enda demokratin i Mellanöstern, det enda land i världen som judarna kan kalla sitt.

För det första skriver han att Israel var angriparen. Men att, som Ship to Gaza gjorde, bryta en legitim sjöblockad i syfte att gå Israels fiende Hamas tillhanda, måste anses vara om inte en direkt attack mot Israel, så åtminstone en grov provokation.

För det andra skriver Waberi att Israel nonchalerar och bryter mot internationell lag. Kanhända ibland, men uppenbart inte i fallet Ship to Gaza. Och hur mycket nonchalerar och bryter Hamas mot internationell lag, när man bland annat under hänvisning till den antisemitiska förfalskningen Sions vises protokoll, avser att just utplåna judarna och den judiska staten – något som står i uppenbar motsättning till Förenta Nationernas stadga som säger att stater ska förhålla sig till varandra som ”goda grannar”. Sina grannar vill man inte utplåna. Men Waberi kanske vill?

För det tredje menar han att Gaza är föremål för en ”apartheidisolering”. Apartheid är något som tillämpades i det gamla Sydafrika för att hålla de svarta separerade från de vita. Men många araber är medborgare i Israel. Mycket få judar är medborgare i arabstaterna. På Västbanken drabbas man till och med av dödsstraff om man säljer mark till judar. Men Waberi kanske tycker att det är i sin ordning.

Vilken av Israel och arabstaterna som mest står för apartheid eller etnisk rensning är alltså ganska klart. Israel har visserligen självt nyligen hjälpt Hamas med den etniska rensningen av judar från Gaza, fast i övrigt är det nog oftast arabstaterna själva som stått för denna ”apartheidisolering” av judarna. Men Waberi kanske tycker att det är i sin ordning.

För det fjärde menar han att Israel är en ”skurkstat” och tror att Israel ockuperar någonting i ”förakt” för ”humanitära konventioner, internationell rätt och normer”.

Men Israel ockuperar ingenting, utom möjligen Golanhöjderna och de s.k. Shebafarmerna, som ingen vet vem de egentligen tillhör.

Den så kallade Västbanken är ett omtvistat territorium som ingen erkänd stat gör anspråk på. Israel har som sagt sparkat ut judarna från Gaza, samt erbjudit palestiniernas dåvarande ledare Yassir Arafat motsvarande mer än 99 % av Västbanken + områden inne i Israel i utbyte mot fred. I stället för att anta detta generösa erbjudande startade Arafat den andra intifadan. Enligt nya uppgifter, som givetvis inte återgivits i svensk press, bad Arafat Hamas om hjälp för att attackera Israel, medan han samtidigt påstod sig vilja stoppa våldet. Det vanliga dubbelspelet alltså. Det vanliga föraktet mot Israels rätt att existera. Men Waberi kanske tycker att det också är i sin ordning.

Denne man är alltså numera riksdagsledamot för mitt parti, Moderaterna. En av mina belackare har tidigare påstått att Moderaterna var ett ”apart” parti. Med Abdirisak Waberi i Riksdagen rör man sig onekligen i den riktningen.

Dessutom har ju Carl Bildt tyvärr tillåtits kvarbli i uppgiften som Sveriges utrikesminister. Denne Bildt som kallade Israels legitima försvarsinsatser mot Ship to Gaza för ”ett fullständigt oacceptabelt israeliskt övervåld”.

Bildt och Waberi tycks vara ganska överens i den delen alltså.

Nu återstår att se hur överens Moderaterna och Waberi är om den islamiska lagen, sharia. Du vet den lag som Europadomstolen för mänskliga rättigheter har funnit vara oförenlig med demokratins grundläggande principer. Både Svenska Dagbladet och Göteborgs-Posten har skrivit om honom och GP särskilt om hans märkliga uttalanden om månggifte och mannens sharia-rätt att aga sin hustru.

SvD skriver att Waberi inte kallar sig islamist. Det må vara hänt, men Lars Ohly kallar sig inte heller för kommunist, trots att han är ledare för ett tidigare stalinistiskt parti. Vad de i verkligheten är, ja det vet vi nog inte riktigt. Inte heller på Waberis hemsida framgår det vad han egentligen anser om sharia.

Vissa dubiösa bloggar har också ett och annat att säga, t. ex. Varjager’s Weblog.

Jag kan slutligen bara säga att om Waberi visar sig vara islamist och trots det tillåts vara medlem i det Moderata Samlingspartiet, ja då kan Moderaterna inte längre räkna med mig som medlem.

Och om det enligt senaste opinionsmätning största partiet i Sverige tillåter en islamist vara medlem, dvs. en person som vill införa den islamiska lagen, en lag som enligt Europadomstolen för de mänskliga rättigheterna är oförenlig med demokratins grundläggande principer, vad säger det då om tillståndet för demokratin i Sverige?

Hans Majestät Konungen förklarade i Riksdagen i dag att den svenska demokratin vilar på en stabil grund.

Vi kan bara hoppas att de som röstat på Waberi, det Moderata Samlingspartiet och inte minst Waberi själv inte vill underminera den grunden. Det är det bara de själva som vet. Det är bara de själva som kan bringa klarhet. Klarhet i att demokratins principer är grundläggande.

För närvarande svävar vi alltså i ovisshet om vad såväl Moderaterna som Waberi vill. Denna ovisshet är besvärande såväl för Waberis men inte minst för Moderaternas demokratiska trovärdighet.

2 435 svar på “Vem är Abdirisak Waberi?”
  1. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site?

    The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear
    concept

  2. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
    I mean, what you say is valuable and all. But think about if you added some great graphics
    or video clips to give your posts more, ”pop”!
    Your content is excellent but with images and clips,
    this site could undeniably be one of the best in its niche.
    Excellent blog!

  3. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
    knew of any widgets I could add to my blog that automatically
    tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
    and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
    Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog
    and I look forward to your new updates.

  4. What’s up, its good article about media print, we all be
    familiar with media is a impressive source
    of information.

  5. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to
    and you’re just extremely magnificent. I actually like what you have acquired
    here, really like what you’re stating and the way in which you say it.
    You make it enjoyable and you still take care of
    to keep it wise. I cant wait to read far more from you.
    This is actually a wonderful web site.

  6. You really make it seem so easy with your presentation but
    I find this matter to be really something that I think I would never understand.
    It seems too complicated and very broad for me. I’m looking
    forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  7. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but,
    I’d like to send you an email. I’ve got some
    creative ideas for your blog you might be interested in hearing.

    Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

  8. Ӏ loved as mսch as you’ll receive carried oᥙt rigһt here.

    Tһe sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
    nonetһeless, you command ցet bought an impatience over
    tһat yoս wish Ьe delivering the fⲟllowing.
    unwell unquestionably come fuгther formeгly
    aցaіn sіnce еxactly the same nearⅼү a lot
    оften inside cɑse yoս shield tһis hike.

  9. Undeniably believe that which you stated. Your favorite
    justification seemed to be on the web the easiest thing to be aware of.
    I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about.

    You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects ,
    people could take a signal. Will likely be back to get more.
    Thanks

  10. Generally I don’t learn article on blogs,
    but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do
    it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great post.

  11. I really like your blog.. very nice colors & theme.
    Did you design this website yourself or did you hire someone to
    do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to know
    where u got this from. kudos

  12. It’s in fact very complex in this full of activity life to listen news on TV, so
    I just use internet for that reason, and obtain the most up-to-date
    news.

  13. Having read this I believed it was rather enlightening.
    I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together.
    I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments.
    But so what, it was still worthwhile!

  14. [url=https://motiliumtabs.monster/]motilium no prescription[/url] [url=https://prednisolone2023.com/]prednisolone over the counter australia[/url] [url=https://nolvadextamoxifen.online/]tamoxifen 100 mg[/url] [url=https://sildenafilkamagra.foundation/]viagra for sale in mexico[/url] [url=https://buyvermox.life/]cheap vermox[/url]

  15. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures
    on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or
    if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

  16. Wonderful website you have here but I was wondering if you knew
    of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
    I’d really like to be a part of online community where I can get feedback from other knowledgeable individuals that share the same interest.
    If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!

  17. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just
    curious if you get a lot of spam feedback? If
    so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest?
    I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

  18. Wow, awesome weblog layout! How long have you been running a blog for?
    you make blogging look easy. The entire glance of your web site is wonderful,
    as well as the content!

  19. [url=https://neurontin2023.online/]purchase neurontin[/url] [url=https://femaleviagra.gives/]sildenafil canada generic[/url] [url=https://cephalexintabs.online/]cephalexin 500 mg capsule[/url] [url=https://flomaxtab.online/]flomax online pharmacy[/url]

  20. I’m not positive where you’re getting your information, but great topic.
    I needs to spend a while learning much more or understanding more.
    Thank you for excellent information I used to be looking
    for this information for my mission.

  21. BBB is the one and unique dark and arab bash
    in paris since 16 yrs.
    Every sunday at folies pigalle’s membership from
    10 pm till day the exceptional and incredible bash with beautifull
    dark-colored kids and arabe rnb tunes and arabic mixes, reel display
    and diva exhibits.

  22. wonderful publish, very informative. I wonder why the opposite experts of
    this sector do not understand this. You should proceed your writing.
    I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

  23. When I initially left a comment I seem to have clicked
    on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the same comment.
    Is there an easy method you can remove me from that service?
    Many thanks!

    Feel free to visit my blog post – lol kleurplaat verjaardag

Kommentarer är stängda.