Ja, en sak är i alla fall klar: Han är nyinvald riksdagsledamot för Moderaterna. Han är dessutom alltjämt ordförande för Islamiska förbundet i Sverige, även om han till följd av sitt riksdagsuppdrag avsagt sig ordförandeskapet.
Han står dessutom som undertecknare av följande pressmeddelande den 31 maj i år från Islamiska förbundet, där förbundets syn på de israeliska försvarsåtgärderna mot attacken från det med Israels fiende Hamas nära lierade Ship to Gaza framgår. Det framgår också att Islamiska förbundet självt är en del av Ship to Gaza!
Så här skriver han:
Israels piratverksamhet måste få konsekvenser
Tidigt imorse attackerade den israeliska militären hjälpkonvojen ”Freedom Flotilla” där Ship to Gaza – Sverige deltar med ett lastfartyg och 11 svenskar, däribland parlamentarikern Mehmet Kaplan, religionshistoriken Mattias Gardell och författaren Henning Mankell. Den Israeliska attacken skedde på internationellt vatten och resulterade i ett tiotal döda och ett 30-tal skadade enligt initiala uppgifter från media.
Angreppen bryter mot internationell lag och är en tydlig markering från Israel att man tänker fortsätta med sin apartheidisolering av Gazaremsan till varje pris. Israels ständiga nonchalerande av internationell lag och grundläggande mänskliga rättigheter måste få ett omedelbart stopp. Vi förväntar oss att den svenska regeringen och övriga EU vidtar omedelbara åtgärder för att bryta blockaden och bestraffa Israel för sin piratverksamhet på medelhavet.
Ett sådant flagrant angrepp på 750 civila av olika nationaliteter från hela världen, ombord på de europeiska fartygen mot Gazaremsan, är en mycket farlig utveckling i tåget av nakna israeliska kränkningar. Det är ett bloddränkt budskap från den israeliska ockupationen på hela världen som motsvarar dess fullständiga och totalt förakt för humanitära konventioner, internationell rätt och normer. De israeliska myndigheterna har agerat som skurkstat över lagen.
Islamiska Förbundet i Sverige, som är en del av Ship to Gaza, kommer att demonstrera och protestera tills båtarna, med last och passagerare, släpps fria och tills den inhumana blockaden mot Gazas befolkning stoppas.
Abdirisak Waberi
Ordförande,
Islamiska Förbundet i Sverige
0707539448(Källa: Islamiska förbundet)
Waberi upprepar här nästan samtliga de slagord som den anti-israeliska lobbyn, vanligen bestående av kommunister, nazister och islamister, använder sig av i syfte att medelst krigföring, lagföring och pennföring angripa Israel för att delegitimisera och utplåna landet, den enda demokratin i Mellanöstern, det enda land i världen som judarna kan kalla sitt.
För det första skriver han att Israel var angriparen. Men att, som Ship to Gaza gjorde, bryta en legitim sjöblockad i syfte att gå Israels fiende Hamas tillhanda, måste anses vara om inte en direkt attack mot Israel, så åtminstone en grov provokation.
För det andra skriver Waberi att Israel nonchalerar och bryter mot internationell lag. Kanhända ibland, men uppenbart inte i fallet Ship to Gaza. Och hur mycket nonchalerar och bryter Hamas mot internationell lag, när man bland annat under hänvisning till den antisemitiska förfalskningen Sions vises protokoll, avser att just utplåna judarna och den judiska staten – något som står i uppenbar motsättning till Förenta Nationernas stadga som säger att stater ska förhålla sig till varandra som ”goda grannar”. Sina grannar vill man inte utplåna. Men Waberi kanske vill?
För det tredje menar han att Gaza är föremål för en ”apartheidisolering”. Apartheid är något som tillämpades i det gamla Sydafrika för att hålla de svarta separerade från de vita. Men många araber är medborgare i Israel. Mycket få judar är medborgare i arabstaterna. På Västbanken drabbas man till och med av dödsstraff om man säljer mark till judar. Men Waberi kanske tycker att det är i sin ordning.
Vilken av Israel och arabstaterna som mest står för apartheid eller etnisk rensning är alltså ganska klart. Israel har visserligen självt nyligen hjälpt Hamas med den etniska rensningen av judar från Gaza, fast i övrigt är det nog oftast arabstaterna själva som stått för denna ”apartheidisolering” av judarna. Men Waberi kanske tycker att det är i sin ordning.
För det fjärde menar han att Israel är en ”skurkstat” och tror att Israel ockuperar någonting i ”förakt” för ”humanitära konventioner, internationell rätt och normer”.
Men Israel ockuperar ingenting, utom möjligen Golanhöjderna och de s.k. Shebafarmerna, som ingen vet vem de egentligen tillhör.
Den så kallade Västbanken är ett omtvistat territorium som ingen erkänd stat gör anspråk på. Israel har som sagt sparkat ut judarna från Gaza, samt erbjudit palestiniernas dåvarande ledare Yassir Arafat motsvarande mer än 99 % av Västbanken + områden inne i Israel i utbyte mot fred. I stället för att anta detta generösa erbjudande startade Arafat den andra intifadan. Enligt nya uppgifter, som givetvis inte återgivits i svensk press, bad Arafat Hamas om hjälp för att attackera Israel, medan han samtidigt påstod sig vilja stoppa våldet. Det vanliga dubbelspelet alltså. Det vanliga föraktet mot Israels rätt att existera. Men Waberi kanske tycker att det också är i sin ordning.
Denne man är alltså numera riksdagsledamot för mitt parti, Moderaterna. En av mina belackare har tidigare påstått att Moderaterna var ett ”apart” parti. Med Abdirisak Waberi i Riksdagen rör man sig onekligen i den riktningen.
Dessutom har ju Carl Bildt tyvärr tillåtits kvarbli i uppgiften som Sveriges utrikesminister. Denne Bildt som kallade Israels legitima försvarsinsatser mot Ship to Gaza för ”ett fullständigt oacceptabelt israeliskt övervåld”.
Bildt och Waberi tycks vara ganska överens i den delen alltså.
Nu återstår att se hur överens Moderaterna och Waberi är om den islamiska lagen, sharia. Du vet den lag som Europadomstolen för mänskliga rättigheter har funnit vara oförenlig med demokratins grundläggande principer. Både Svenska Dagbladet och Göteborgs-Posten har skrivit om honom och GP särskilt om hans märkliga uttalanden om månggifte och mannens sharia-rätt att aga sin hustru.
SvD skriver att Waberi inte kallar sig islamist. Det må vara hänt, men Lars Ohly kallar sig inte heller för kommunist, trots att han är ledare för ett tidigare stalinistiskt parti. Vad de i verkligheten är, ja det vet vi nog inte riktigt. Inte heller på Waberis hemsida framgår det vad han egentligen anser om sharia.
Vissa dubiösa bloggar har också ett och annat att säga, t. ex. Varjager’s Weblog.
Jag kan slutligen bara säga att om Waberi visar sig vara islamist och trots det tillåts vara medlem i det Moderata Samlingspartiet, ja då kan Moderaterna inte längre räkna med mig som medlem.
Och om det enligt senaste opinionsmätning största partiet i Sverige tillåter en islamist vara medlem, dvs. en person som vill införa den islamiska lagen, en lag som enligt Europadomstolen för de mänskliga rättigheterna är oförenlig med demokratins grundläggande principer, vad säger det då om tillståndet för demokratin i Sverige?
Hans Majestät Konungen förklarade i Riksdagen i dag att den svenska demokratin vilar på en stabil grund.
Vi kan bara hoppas att de som röstat på Waberi, det Moderata Samlingspartiet och inte minst Waberi själv inte vill underminera den grunden. Det är det bara de själva som vet. Det är bara de själva som kan bringa klarhet. Klarhet i att demokratins principer är grundläggande.
För närvarande svävar vi alltså i ovisshet om vad såväl Moderaterna som Waberi vill. Denna ovisshet är besvärande såväl för Waberis men inte minst för Moderaternas demokratiska trovärdighet.
What’s up, I check your blog like every
week. Your humoristic style is awesome, keep up the good work!
[url=https://elaviltab.monster/]elavil sleep[/url] [url=https://atarax.directory/]order atarax 25mg online[/url] [url=https://fluoxetine.lol/]usa online generic prozac no prescription[/url]
It’s fantastic that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our argument made at
this place.
[url=https://wellbutrin.boutique/]how can i get wellbutrin[/url]
[url=http://celebrex.lol/]celebrex tablets 100mg[/url]
I simply could not leave your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide in your visitors?
Is going to be again steadily in order to check out new
posts
Thank you for any other informative web site. The
place else may I get that type of info written in such a perfect
method? I have a challenge that I’m simply now operating on, and I have been on the
look out for such info.
Ӏ’ve been exploring ffor ɑ ƅіt for any һigh-quality articles orr blog posts іn this kind of house .
Exploring in Yahoo Ӏ ultimately stumbled uрon thiѕ website.
Reading tһis information So i’m happy to shoᴡ tһat I haѵe
an incredibly just rіght uncanny feeling I discovered
exactly what I needed. I so much definiteⅼy wilkl make suгe to don’t fail to remember tһiѕ website аnd provides
it a loߋk regularly.
Feel free tօ visit my page; cbd near me
Stunning story there. What occurred after? Take care!
Thanks for finally talking about > Vem är Abdirisak Waberi?
« Sapere Aude! < Loved it!
[url=http://vermox.click/]vermox south africa[/url]
What’s up, yup this post is genuinely fastidious
and I have learned lot of things from it concerning blogging.
thanks.
[url=http://fragrancepharmacy.com/]canadian world pharmacy[/url]
[url=https://effexortab.quest/]effexor coupon[/url] [url=https://yasmin.charity/]generic yasmin birth control[/url] [url=https://fluoxetine.lol/]prozac online pharmacy[/url] [url=https://tamoxifen.lol/]tamoxifen 20 mg uk[/url] [url=https://nolvadextamoxifen.online/]nolvadex xt[/url]
[url=http://wellbutrin.gives/]bupropion 50 mg[/url] [url=http://escitalopram.charity/]lexapro 30 mg daily[/url] [url=http://lexapro.gives/]lexapro 100 mg[/url] [url=http://albuterol.download/]albuterol cost in uk[/url] [url=http://provigil.lol/]provigil prescription[/url] [url=http://tizanidine.click/]1 mg tizanidine[/url]
[url=http://escitalopram.charity/]lexapro pill[/url]
There is certainly a great deal to learn about this issue.
I like all the points you made.
This article presents clear idea for the new viewers of blogging, that truly how to do blogging.
[url=http://malegra.digital/]malegra dxt[/url]
Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet
Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you
a quick heads up! Other then that, great blog!
Its not my first time to pay a visit this
website, i am browsing this site dailly and take good information from here everyday.
Feel free to surf to my web blog: Brain Food
Wow, that’s what I was exploring for, what a stuff!
existing here at this webpage, thanks admin of this web
page.
Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is valuable and everything.
However imagine if you added some great visuals or videos to give
your posts more, ”pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this blog could undeniably be one of the best in its niche.
Amazing blog!
Satu-satunya hal yang mencari permainan slot online Spadegaming gampang menang serta tutorial yang
dapat bossque rasakan. Daftar provider permainan bisa memilah salah
satu. Dengan referensi yang begitu banyak tersebut petaruh bakal betul benar
dapat dimanfaatkan buat bermain. Formasi 5×6 dengan 9 jenis tambang dikelompokkan ke dalam kemenangan winrate RTP.
Tetapi dengan sejalan tehnologi karenanya tingkat kemenangan Return-to-player tinggi mempelajari nilai Return-to-player masing-masing game slot deposit pulsa tanpa potongan (Yvonne) memperhatikan persentase.
Karena dasarnya slot memiliki nilai lebih yang menjadikan permainan judi slot pulsa 10.000 online.
Anda cuma perlu mengetahui cara memasang nilai bettingan mulai dari slot gacor starlight princess.
Sehabis mendapatkan sebagian besar belum mengerti
bonus apa saja yang main di web SLOT88. Akan tetapi kalau kekalahan bagi bosku memperoleh.
Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different
subject but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!
Every weekend i used to visit this website, as i wish for enjoyment, since this this web page conations in fact nice funny stuff too.
[url=http://bactrimp.online/]bactrim 960 mg[/url]
you are really a good webmaster. The web site loading pace is
amazing. It sort of feels that you’re doing any unique trick.
Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a fantastic
job on this matter!
https://over-the-counter-drug.com/# best over the counter allergy medicine
Hi, i believe that i saw you visited my blog so i got here to go back the favor?.I am attempting to to
find things to enhance my website!I assume its good enough to make use of some
of your ideas!!
It’s amazing to visit this website and reading the views of all mates
on the topic of this post, while I am also keen of getting know-how.
[url=http://buspar.ink/]10mg buspar[/url]
Quality articles is the secret to be a focus for the visitors to go to see
the site, that’s what this site is providing.
Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to
get that ”perfect balance” between usability and visual appearance.
I must say you have done a superb job with this.
In addition, the blog loads extremely fast for me on Chrome.
Excellent Blog!
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have
any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a
while but I never seem to get there! Cheers
Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
said ”You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to
her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had
to tell someone!
Use a 3-holed pocketed insert page to store bills, fee coupons
and different urgent ”to-do” financial and family bill objects as you
obtain them. Once they’re paid, the stubs can transfer to a different pocketed insert web page.
A basic understanding of how to maintain your automotive can keep you operating smoothly and off of the facet of a potentially harmful road.
Certainly, glass-high stoves are notorious for being frustrating
to keep clear. Certainly, many high-profile cases of white-collar
crime have helped forge this idea in our minds.
It is also a good suggestion to back up all of this e-storage, in addition to paperwork that
keep in their non-printed, on-display form, by investing
in an external pc laborious drive or an online file storage service.
Laptop energy cords, monitor cords, keyboard cords, printer cords, scanner cords, telephone cords, lamps and extension cords are just a number of the cords that can coil around a house office.
If you would like something bodily, an exterior onerous drive that connects to
your laptop via USB or firewall runs round $100 for a terabyte of storage.
What’s up, this weekend is fastidious for me, for the reason that this occasion i am reading this wonderful informative piece of
writing here at my residence.
But the reality that they try to trick you and pretend they provide the service themselves appears fairly disingenuous to us.
[url=https://motilium.icu/]motilium[/url]
I have read so many articles or reviews about the blogger
lovers but this piece of writing is genuinely a good paragraph, keep it up.
[url=http://vermox.icu/]vermox canada pharmacy[/url]
Appreciate the recommendation. Let me try it
out.
Normally I don’t learn post on blogs, but I wish to say that this
write-up very compelled me to try and do it! Your writing taste has been surprised me.
Thank you, very nice post.
Greate pieces. Keep writing such kind of info on your site.
Im really impressed by it.
Hello there, You’ve done a fantastic job. I’ll definitely digg it and for
my part recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this
website.
[url=https://strattera.wiki/]strattera for sale[/url]
I really like reading a post that can make people think.
Also, many thanks for allowing for me to comment!
[url=https://vermox.icu/]vermox canada[/url]
[url=https://atarax.directory/]buy atarax online[/url]
What’s up everyone, it’s my first pay a visit at this website, and paragraph
is in fact fruitful designed for me, keep up posting these articles or reviews.